Արա Սաղաթելյանն ընդունել է Վրաստանի խորհրդարանի գլխավոր քարտուղարի գլխավորած պատվիրակությանը
ՀՀ Ազգային ժողովի աշխատակազմի ղեկավար-գլխավոր քարտուղար Արա Սաղաթելյանն օգոստոսի 3-ին ընդունել է աշխատանքային այցով Հայաստանում գտնվող Վրաստանի խորհրդարանի գլխավոր քարտուղար Գիվի Միկանաձեի գլխավորած պատվիրակությանը:
Վրացի գործընկերներն Արա Սաղաթելյանի ուղեկցությամբ շրջել են խորհրդարանի շենքում: ՀՀ օրենսդիր մարմնի աշխատակազմի ղեկավարը հյուրերին ներկայացրել է խորհրդարանում ընթացող վերանորոգման աշխատանքները` նշելով, որ շուտով արդեն պատրաստ կլինեն ԱԺ թանգարանը, լրագրողների համար նախատեսված մամուլի սրահը, նորացված կլինի ԱԺ գրադարանը:
Այնուհետեւ Արա Սաղաթելյանը եւ Գիվի Միկանաձեն առանձնազրույցի շրջանակում քննարկել են աշխատակազմերի ստորաբաժանումների տարբեր ձեւաչափերով երկարատեւ համագործակցության հնարավորությունները, անդրադարձել խորհրդարանական գործունեության ապահովմանն ուղղված աշխատանքներին, կարեւորել աշխատակազմերի մակարդակով փորձի փոխանակումը, այդ թվում վերլուծական եւ օրենսդրական մշակումների հարցերում:
Արա Սաղաթելյանը նշել է, որ Վրաստանի խորհրդարանի հետ արդյունավետորեն համատեղ ծրագրեր են իրականացվում ինչպես ավելի լայն՝ Արեւելյան գործընկերության, այնպես էլ զուտ տարածաշրջանային համագործակցության մակարդակներում: Այս համատեքստում Արա Սաղաթելյանը կարեւորել է աշխատակազմերի կարողությունների շարունակական զարգացման ծրագրերն ու փորձի փոխանակումը, մասնավորապես խորհրդարանական վերահսկողության ուժեղացման եւ տեղեկատվական-վերլուծական հմտությունների զարգացման հարցերում: Նշելով, որ վրացական կողմն ունի խորհրդարանների աշխատակազմերի աշխատակիցների որակավորման բարձրացմանն ուղղված ծրագիր՝ Արա Սաղաթելյանն ընդգծել է, որ առկա է ՀՀ ԱԺ աշխատակազմին եւս այդ ծրագրում ներգրավելու պայմանավորվածություն: Ազգային ժողովի աշխատակազմի ղեկավարի խոսքով՝ Հայաստանի համար կարող է ուսանելի լինել խորհրդարանական գրադարանի ստեղծման, ինչպես նաեւ օրենսդրական վերահսկողության վրացական փորձը:
Կողմերը գոհունակությամբ ընդգծել են, որ Հայաստանի եւ Վրաստանի խորհրդարանները Միջխորհրդարանական միության գլխավոր քարտուղարների ասոցիացիայի (ASGP) անդամ են եւ միջազգային մակարդակում կարող են հանդես գալ համատեղ նախաձեռնություններով՝ ներկայացնելով ինչպես տարածաշրջանային կարեւորություն ունեցող, այնպես էլ իրենց երկրների ու խորհրդարանների աշխատակազմերի առաջնահերթ խնդիրները:
Վրաստանի խորհրդարանի գլխավոր քարտուղար Գիվի Միկանաձեն նշել է, որ սեպտեմբերի 24-25-ը Վրաստանում կկայանա Արեւելյան գործընկերության 6 երկրների խորհրդարանների գլխավոր քարտուղարների համաժողով, որին կմասնակցի նաեւ Հայաստանը: Գիվի Միկանաձեի գնահատմամբ՝ միջոցառումը տարածաշրջանային մակարդակում գլխավոր քարտուղարների առավել սերտ համագործակցության մեկնարկ կհանդիսանա: Այս համատեքստում վրացի գործընկերն Արա Սաղաթելյանին տեղեկացրել է, որ համաժողովին մասնակցելու է նաեւ Գերմանիայի Բունդեսթագի գլխավոր քարտուղարի տեղակալը: Համաժողովի շրջանակում կստորագրվի փոխըմբռնման հուշագիր, որտեղ կամփոփվեն տարածաշրջանային երկրների միջեւ առաջիկա համագործակցության կարեւոր դիտարկումները: Վրաստանի խորհրդարանի գլխավոր քարտուղարը նշել է, որ 2019 թվականին Քութայիսիում Արեւելյան գործընկերության 6 երկրների խորհրդարանների աշխատակազմերի աշխատակիցների համար կկազմակերպվեն ամառային եւ ձմեռային վերապատրաստման դասընթացներ, որոնք կանցկացնեն գերմանացի մասնագետները: Նրա գնահատմամբ՝ դա թույլ կտա զարգացնել ու խորացնել փոխգործակցությունն աշխատակազմերի տարբեր ստորաբաժանումների միջեւ եւ աշխուժացնել անմիջական շփումները: Անդրադարձ է կատարվել նաեւ երկու երկրների օրենսդիր մարմինների բյուջետային գրասենյակների միջեւ փոխգործակցության զարգացման կարեւորությանը:
Գիվի Միկանաձեն ներկայացրել է նաեւ «Բաց կառավարման գործընկերություն» (OGP) նախաձեռնության շրջանակում իրականացվող աշխատանքները, անդրադարձել Վրաստանում օրենսդրության ներդաշնակեցման գործընթացներին՝ կարեւորելով օրենսդրական մակարդակում խորհրդարանական վերահսկողության մեխանիզմների զարգացման անհրաժեշտությունը:
Հանդիպման ավարտին զրուցակիցները խորհրդարանական աշխատանքի կազմակերպման հարցում աշխատակազմերի գործունեության արդյունավետության բարձրացման եւ միջազգային մակարդակում միմյանց աջակցելու պատրաստակամություն են հայտնել:
Արա Սաղաթելյանն ընդգծել է, որ Հայաստանի Ազգային ժողովի աշխատակազմը միշտ պատրաստ է իր կարողություններն ու ռեսուրսներն ի սպաս դնել խորհրդարանական համագործակցության առաջմղման համար թե՛ տարածաշրջանային եւ թե՛ միջազգային հարթակներում:

А.Сагателян принял делегацию во главе с генеральным секретарем парламента Грузии
3 августа руководитель-генеральный секретарь Аппарата НС РА А.Сагателян принял находящуюся в Армении с рабочим визитом делегацию во главе с генеральным секретарем парламента Грузии Г.Миканадзе.
Грузинские коллеги в сопровождении А.Сагателяна ознакомились со зданием парламента. Руководитель аппарата законодательного органа РА представил гостям проводящиеся в парламенте ремонтные работы, отметив, что вскоре будут готовы музей НС, зал для прессы, обновленная библиотека парламента.
Затем А.Сагателян и Г.Миканадзе обсудили в личной беседе возможности сотрудничества в разных форматах различных подразделений аппаратов, обратились к работам по обеспечению парламентской деятельности, обмену опытом на уровне аппаратов, в том числе в вопросе аналитических и законодательных разработок.
А.Сагателян отметил, что с парламентом Грузии осуществляются продуктивные совместные программы сотрудничества как на более широком уровне Восточного партнерства, так и на региональном уровне. В этом контексте А.Сагателян подчеркнул важность последовательных программ развития и обмена опытом между аппаратами, в частности в вопросах усилении парламентского контроля и развития информационно-аналитических навыков.   Отметив, что у грузинской стороны есть программа повышения квалификации сотрудников аппаратов парламентов, А.Сагателян подчеркнул, что существует договоренность о вовлечении в эту программу аппарата НС РА. По его словам, для Армении может быть поучительным грузинский опыт создания парламентской библиотеки, а также законодательного надзора.
Стороны с удовлетворением отметили, что и Армения, и Грузия – члены Ассоциации генеральных секретарей Межпарламентского союза   (ASGP) и на международном уровне могут выступать с совместными инициативами, представляя приоритетные проблемы как регионального значения, так и важные для аппаратов парламентов своих стран.
Генеральный секретарь парламента Грузии Г.Миканадзе отметил, что 24-25 сентября в Грузии состоится форум генеральных секретарей парламентов 6 стран Восточного партнерства, в котором примет участие также Армения. В оценке Г.Миканадзе мероприятие даст старт более тесному сотрудничеству генеральных секретарей на региональном уровне. В этом русле грузинский коллега сообщил А.Сагателяну, что в форуме примет участие также заместитель генсека Бундестага ФРГ. В рамках саммита будет подписан меморандум о взаимопонимании, в котором будут обобщены важные наблюдения о предстоящем сотрудничестве между странами региона. Генсек парламента Грузии отметил, что в 2019 г. в Кутаиси   для сотрудников аппаратов парламентов 6 стран Восточного партнерства будут организованы летние и зимние курсы переподготовки, которые проведут немецкие специалисты. В его оценке, это позволит развивать и углублять взаимодействие между различными подразделениями аппаратов и оживить непосредственные контакты. Затронута также важность развития сотрудничества между бюджетными офисами законодательных органов двух стран.
Г.Миканадзе представил также работу, осуществляемую в рамках инициативы “Партнерство открытого управления”   (OGP),  обратился к процессам гармонизации законодательства в Грузии, подчеркнув необходимость развития механизмов парламентского контроля на законодательном уровне.
В завершение встречи собеседники выразили готовность содействовать друг другу в повышении эффективности деятельности аппаратов в вопросе организации парламентской работы и на международном уровне.
А.Сагателян подчеркнул, что Аппарат НС РА всегда готов предоставить свои возможности и ресурсы в интересах парламентского сотрудничества как на региональных, так и международных площадках.